H Λυδία Ξένου
H Λυδία Ξένου/Φωτογραφία: lydia_xenou/instagram
GOLD MEDAL

Η Ελληνίδα «karate kid»: Η Λυδία Ξένου «χρυσή» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Νεανίδων

Με το χρυσό μετάλλιο στα χέρια επιστρέφει στην Ελλάδα η Λυδία Ξένου, η 14χρονη πρωταθλήτρια του Οδυσσέα Πετρούπολης.

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -54κ. Νεανίδων κατέκτησε η Λυδία Ξένου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε του Τάμπερε, κάνοντας όλους μας περήφανους.

Η 14χρονη Λυδία Ξένου επικράτησε στον τελικό της Ολλανδής Μαμαντέους και κατέκτησε την 1η θέση, χαρίζοντας στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.

Στους προκριματικούς η Ξένου νίκησε κατά σειρά 6-0 τη Λετονή Γκιρβίκα, 5-0 τη Ρωσίδα Φιλίνκοβα, 2-1 την Τσέχα Πρίγκλοβα και στον ημιτελικό 7-0 την Ιταλίδα Κολέτι. Στον τελικό δυσκολεύτηκε περισσότερο εναντίον της Μαμαντέους (1-0), όμως τα κατάφερε και ολοκλήρωσε μια εκπληκτική χρονιά για την οικογένειά της σε διεθνές επίπεδο.

Η Λυδία Ξένου έχει γεννηθεί στις 16-1-2007 και είναι αδελφή του Διονύση Ξένου, ο οποίος τον Μάϊο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Ανδρών καράτε και του Στέφανου Ξένου, ο οποίος στην ίδια διοργάνωση είχα κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Η Λυδία Ξένου ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης! Οι γονείς της, Νεκτάριος Ξένος και Μαρίζα Σουμπασάκη, διατηρούν μία από τις πιο επιτυχημένες σχολές καράτε της Ελλάδας, τον Α.Σ. «Οδυσσέας», που έχει έδρα στην Πετρούπολη.

Ο Νεκτάριος Ξένος, νυν βοηθός ομοσπονδιακός προπονητής, είναι παλιός πανελληνιονίκης του καράτε, ομοίως και η μητέρα -επίσης προπονήτρια- Μαρίζα Σουμπασάκη, με αμφότερους να έχουν πολλές διακρίσεις στο ενεργητικό τους ως αθλητές.

Τα τέσσερα παιδιά τους ασχολούνται όλα με το καράτε και είναι ο καθένας στον τομέα του πρωταθλητής!