ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/Patrick B. Kraemer
ΑΡΓΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ

Στη μαραθώνια κολύμβηση -Το θρίλερ για το χρυσό

Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το τέταρτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε τελικά ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Μετά από εξέταση του φώτο φίνις, οι κριτές έδωσαν τελικά πρώτο τον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν και δεύτερο, με τον ίδιο χρόνο τον Έλληνα πρωταθλητή, που κατακτά το μόνο μετάλλιο που έλειπε από την πλούσια συλλογή του.

EUROKINISSI / ASSOCIATED PRESS

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ. Ο Έλληνας υπεραθλητής στα 36 του χρόνια έδωσε τεράστια μάχη και κέρδισε μία θέση στο βάθρο στα 10.000 ανοιχτής θαλάσσης. Ο Γιαννιώτης βρέθηκε μέχρι και στην 23η θέση, αλλά κατάφερε στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του να ανέβει στο ολυμπιακό βάθρο, μετά από 5 Ολυμπιακούς Αγώνες.

EUROKINISSI-FOTOARENA

Ωστόσο ο Ελληνας αθλητής ήταν άτυχος, αφού έχασε το χρυσό μετάλλιο για δέκατα του δευτερολέπτου. Ενδεικτικό είναι πως ο Γιαννιώτης και ο Βέερτμαν ειχαν τον ίδιο χρόνο.